Bellarmine’nin çılgınca zorlu programının çılgınlığının ardındaki yöntem

Bellarmine’deki basketbol koçu hikayeler anlatıyor. Planlanan konu, Şövalyelerin yapmak üzere olduğu yol dönüşüdür – bir şekilde, şimdiye kadar hiçbir takımın çıkmadığı bir yolculuk. Bu, sevdiği sporu çok önemli hale getirdiği güneydoğu Louisville’deki kampüslerinden. Ancak Scott Davenport’tan tek bir hikayeye bağlı kalmasını istemek, Pasifik Okyanusu’ndan tek bir dalgaya bağlı kalmasını istemek gibidir.

Davenport, maçlar sırasında yedek kulübesinde kafasına kova geçireceğinden daha fazla duygularını – yolculuk zevkini – susturmaz. Hikâyelerinin can alıcı noktasına geldiğinde, sesi sanki bir tramplenden sekiyormuş gibi yükseliyor. Örneğin, oyuncularına karşı hisleri.

“Yatırımım oradaydı. Neden? Niye? Babamı 9 yaşındayken Cadılar Bayramı gününde büyük bir kalp krizi geçirerek kaybettim. Annem tek odalı bir okulda büyüdü. Öğretmenler, koçlar, müdürler, danışmanlar hayatımı kurtardı. Son iki yılda sekiz takım arkadaşımı kaybettim. Bu, programımızın temelidir. Harika öğretmenler ve koçlar aracılığıyla benden daha büyük bir şeye dahil olduğum için şanslıydım ve bu basketbol oyunuydu. Sonuç, içimdeki en iyiyi ortaya çıkarmasıydı.

“Erkek ya da kadın, herhangi bir seviyede herhangi bir spor dalında koçluk yapmış en şanslı koç benim. Öyleyim, bundan hiç şüphem yok. Bunu yapmak zorunda olmadığım halde, gidip koçluk yapma ve öğretme tavrımla bunu her gün uyguluyorum. Büyük bir fark var.”

Bunu, I. Klasmanda yalnızca üçüncü yılında olan bir program adına yapıyor, ancak daha şimdiden iki galibiyet sezonu ve Bellarmine’i vali konağına ve ötesine kadar bir amaç haline getiren bir konferans şampiyonası ile. Davenport’u gırtlağına kadar dinlemek istiyorsanız, o konuyu birazdan açana kadar bekleyin.

Ama önce, bu yaklaşan ikamet ve neden bu kadar özel olduğu hakkında.

Bellarmine 2-1 ve Louisville’e karşı 67-66’lık ilk galibiyet muazzamdı, ancak üç mil ötedeki kutsal programa karşı ilk galibiyeti. Aynı zamanda Davenport’un mezun olduğu okuldur ve dokuz yılını Hall-of-Famers Denny Crum ve Rick Pitino için asistan olarak geçirdiği yerdir. 2005’te o üç mili katedip hiçbir ulusal itibarı olmayan bir Bölüm II Bellarmine programını devraldığında böyle bir anı nasıl hayal edebilirdi? Yani, Şövalyeleri dört D-II Final Four’a sokan ve 2011 ulusal şampiyonluğunu kazanana kadar. Ama KFC Yum’da Louisville’i yenmek! Merkez mi? fantezi diyarı Olmayana kadar.

“Öncesi ve sonrası resmi bu. 18 yıldır buradayım, bu yüzden yolculuğu anlıyorum” diyor. “Eski oyunculardan, 2005’teki ilk dört son sınıf oyuncumuzdan şimdiye kadar aldığım tepkileri kelimelere dökmek gerçekten imkansızdı.”

Ve şimdi Bellarmine’nin 2-1’lik rekoru nereye götürdüğüne bir bakın. Davenport, göz korkutucu programlardan korkmadığını açıkça belirtti. Program 2020’de Division I’e geçişine başladığında, ilk rakibi? Dük. Geçen Kasım ayında Şövalyeler Purdue, Gonzaga ve UCLA ile karşılaştı. 39, 42 ve 13 farkla kaybettiler ama öyle mi? 20-13 bitirdiler.

İşte yeni bir eldiven geliyor. Cuma günü Clemson, Pazartesi günü Duke, önümüzdeki Cuma Loyola Marymount, Pazar günü UCLA. Sonra Los Angeles’tan Atlanta’ya bir kırmızı göz atın ve sabah 8 civarında Louisville’e gitmek için bağlantı kurun ve sonraki gece Kentucky oynamak için Lexington’a otobüsle gidin.

UCLA. . . kırmızı göz . . . Kentucky. Bunu kim yapar?

Davenport, “Bakabildiğimiz her yönden inceledik,” diyor. “Örneğin, Dallas’a gidip geceyi bir havaalanı otelinde geçirebilirdik. Peki ya hava durumuna göre çılgınca bir şey olursa? Hava durumuna göre Atlanta’da çılgınca bir şey olursa, Lexington’a otobüsle gidebiliriz.”

Mesele şu ki, Davenport uçaklarda uyuyamıyor bile. O kırmızı göz üzerinde film çalışıyor olacak. “Ama Rick Pitino altında koçluk yaparsan,” diyor, “uykunun abartıldığını öğreniyorsun.”

Merak etmek doğaldır: Bunu neden yapıyorsun?

“Belki de bunun farkında değilsin. . . Davenport başlıyor ve bir hikayenin geleceğini biliyorsunuz.

“Kolej basketbolu tarihinde sadece dört okul Cameron Indoor Stadium, Pauley Pavilion ve Rupp Arena’da oynadı. Kuzey Karolina, Notre Dame, St. John’s ve Louisville. Sadece dört. Bunu en çok Aralık’tan bir sonraki Kasım’a kadar iki sezon, 333 gün boyunca yaptı. Bunu dokuz gün içinde yapacağız. Bir Bellarmine oyuncusu olsaydınız, bu sizi heyecanlandırır mıydı? Evet. Yani bu programda oyuncularımıza öncelik veriliyor. Ne pahasına olursa olsun. Sadece konuşmak değil.

“Koç Pitino ve Koç Crum’u getirebilirim ve dünyanın en iyi antrenman planını yapabiliriz ama Cameron, Pauley ve Rupp’ta oynamayı simüle edemiyorum. Bunu pratikte simüle edemiyorum. Öğrenmek için daha iyi bir ortam var mı? Cameron’da oynayan ve Yum! Merkezde ve Pauley’de oynarken ve Rupp Arena’da oynarken, kendilerinden daha büyük bir şeyin parçasılar, var olduklarını bile bilmeyecekleri şeyleri içlerinden çıkarmak için. Öğretmenlik bundan ibarettir.”

Bu yüzden bunu bir yük olarak değil, Bellarmine ve oyuncuları için bir hediye olarak görüyor. Ve onun kasabası. Daha iyi günler görmüş bir mahallede, Kentucky Derby’yi yönettikleri yerden dört blok ötede büyüdü. Başka bir hikaye. . .

“Pek çok insanın arka bahçesinde salıncak seti var. Churchill Downs’ım vardı. İşçi Bayramı’nda evimin önünden geçtim. Aynı şey değil ama onu hiçbir şeye değişmem. Ama o gün neredeyse eve gidiyordum ve çim biçme makinemi arabama geri koydum ve çimleri biçmeye gittim.”

Mücadelelerden nasibini de gören Iroquois Lisesi’ne gitti. Başka bir hikaye, Eylül ayında bir profesyonel gelişim gününde fakülte ile konuşmaya davet edilmek. Ya da öyle sanıyordu. . .

“Kentucky eyaletindeki standart ölçütlere göre en az performans gösteren okul. Bir cumartesi geldim ve yani hazırlandım, hazırım. Pazar günü geldim ve her şeyi rafine ettim, gitmeye hazırım. O sabah dört mil koştum, hazırım, giyindim, dışarı çıktım, kapıyı açtım. . . “

Sadece onu davet eden kişi tarafından değil, tüm hayatı boyunca tanıdığı eski takım arkadaşları, aile üyeleri, komşuları ve arkadaşları tarafından karşılandı. Bu bir konuşma değildi, büyük bir pankartla onu kutlamaktı: Scotty’s Iroquois. Hiçbir fikrim yoktu. Beş kez ağladım. Hiç şansım yoktu.

Şimdi 60’larının ortalarında, o günkü aklı, kendisi için çok şey ifade eden otorite figürlerine geri döndü. Daha fazla hikaye . . .

“Babam benim bir şey yaptığımı hiç görmedi. Annem 13 yıl önce vefat etmeden hemen önce bana ‘gerçek bir iş bulabilir ve kendin için bir şeyler yapabilirsin’ dedi. Hiç bir işim olmadı çünkü iş tanımı gereği bir meslektir. Bir savunuculuk yaptım. Savunduğum şey, tıpkı insanların benim için yaptığı gibi gençler için. Ulusal şampiyonluğu kazandıktan sonra soyunma odasına geri dönüyordum ve ‘Acaba annem şimdi ne düşünüyor?’ dedim.

“Hayatımda tanıştığım ilk polis, EMTS yoktu, defibrilatör yoktu, CPR yoktu, hiçbir şey yoktu. Gelip babamı bir steyşın vagona bindirip sedyeye bindirip götürdüler. Onu nereye götürdüklerini bugüne kadar bilmiyorum. Onu bir dahaki sefere bir cenaze evinde gördüm. Ama bu benim bir polisle ilk etkileşimimdi, bu yüzden polislere ne kadar saygılı olduğumu tahmin edebilirsiniz.

Ve küçük insanları hatırlıyor. Davenport Aile Bursu başlattı. Kimin için biliyor musun? Öğrenci yöneticileri. Duyuru sırasında, Louisville’deki devlet okullarının müfettişinden birkaç söz söylemesini istedi. “Geçmişini mi öğrenmek istiyorsun? IU’da Coach Knight’ın öğrenci menajeri.”

Evet, Lawrence ve Evelyn Davenport’un oğlu iyi iş çıkardı ve memleketi onu bunun için sevdi. Geçen baharda Bellarmine, Atlantic Sun konferans turnuvasını kazanmak için Freedom Hall’da Jacksonville’i yendiğinde. Hayranlar cennetteydi. Küçük Bölüm II programları büyük bir aceleyle büyümüştü. Davenport, maç sonrası bir kutlamada yaşlı bir adamın ondan bir topa imza atmasını istediğini hatırlıyor. Başka bir hikaye. . .

“Bana bir Sharpie verdi ve aşağı baktım ve üzerinde ASUN logolu bir top vardı. Hemen raftan aldı ve Freedom Hall’dan ayrıldı.

Klasman I’de iki yıl ve Şövalyeler bir lig şampiyonluğu kazandı. Ama genellikle beraberinde gelen büyük ödül değil. Bir NCAA turnuvası teklifi değil, hatta bir NIT noktası bile değil. NCAA, Bölüm I’e geçiş yapan okullar için dört yıllık bir bekleme kuralına sahiptir ve bu, kapıyı çarparak kapatmıştır.

Davenport saatlerce gidebilir.

“8 Mart’tan beri hayatımı tamamen tüketti. Bunun nedeni, her gün o oyuncuların gözlerinin içine bakmam. 3 1/2 dakika olsaydı ve dört sayı gerideydik ve beni bıraktılarsa, o soyunma odasının nasıl olacağını hayal edebiliyor musun? Peki onlardan nasıl vazgeçebilirim?

“İronik olan, iki ay sonra 14 Mayıs’ta beş oyuncumuzun sekiz üniversite derecesi – beş lisans, iki işletme yüksek lisansı ve bir eğitim yüksek lisansı – kazanmasıydı. Adamlarıma oynayamayacaklarını söyleyecekler ve bana kurallarının neden böyle olduğunu açıklamayacaklar mı?

“Üniversite sporlarında tüm değişiklikler geldiğinde, çok iyimser oldular (dört yıllık kuralın tersine çevrilmesi konusunda). Onlar da bir değişiklik alacaklar – ve yapmadılar. Her şey değişti. Portal, NIL, her şey değişti. Bu hariç her değişikliği nasıl yaptığımız noktasını özlüyorum. Bu toplulukta dört liseye giden bir çocuk var, sonra Auburn, Tennessee ve Washington Eyaletine gitti. Hiç bir pozisyonu kaçırmadı. Sizce çocuklarım ne düşünüyor?

“Pazar günü seçimi birlikte izledik çünkü oyuncularıma destek olmak istiyordum çünkü onların akıllarından neler geçtiğini biliyordunuz. Sadece bu da değildi, geçiş yaptığımız gün NIT’de oynayabileceğimize inandırılmıştık. O gece Freedom Hall’daki rampayı koştuk ve NIT’de olduğumuzu düşündük ve ertesi gün öyle olmadığımızı anladık.

Kentucky valisi Andy Beshear, Bellarmine adına mektuplar yazdı ve seçmenleriyle puan toplamaya çalışan sadece bir politikacı değildi. Oğulları Bellarmine’nin yaz basketbol kampına gitti. Bu işe yaramayınca ekibi, başarısını onurlandırmak için vali konağına götürdü.

Bir zamanlar Louisville’li babasız bir çocuk olan Davenport büyülenmişti. Ancak geçen baharda yapılacak işler de vardı; 2022-23 sezonu için yapılacak bir program. Ve bir fikri vardı.

Cameron Kapalı Stadyumu . . . Pauley Pavyonu. . . Rupp Arena. Hepsi bir Kasım baskınında. Anlatması gereken hikayeleri düşün. Scotty Davenport’un dünyasında her zaman daha fazlasına yer var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post William Gallas, Chelsea’yi defans oyuncusuna 60 milyon sterlinlik harcama için çarptı
Next post Talyor Fritz, Novak Djokovic’i mi arıyor? · tenisnet.com