Chaminade 77, 1 Numaralı Virginia 72: Kolej basketbolunun şok edici üzüntüsü hatırlandı

Japonya’dan Amerika Birleşik Devletleri anakarasına dönüş yolculuğu, Hawai’i’de kısa bir duraklamayı içeriyordu. Külkedisi bekliyordu.

Tokyo’da Phi Slama Jama Houston ve Utah’ı yendikten günler sonra, 1 Numaralı Virginia ve yılın milli oyuncusu 2 fit 4 pivot Ralph Sampson, o zamanki NAIA üyesi Chaminade (şimdi DII) ile bir maç yaptı. Amerikalıların çoğu yatakta ve uyurken, Silverswords 23 Aralık 1982’de üniversite sporlarının en büyük sıkıntılarından birini çıkardı:

Chaminade 77, No. 1 Virginia 72

İlk olarak, oyundan bazı eğlenceli istatistikler:

 • Virginia, önceki iki yılda Chaminade’i 25 ve 16 puanla kolayca yendi
 • Sadece 850 öğrenciye sahip olan Chaminade, program olarak on yıldır yarışmamıştı bile.
 • Virginia 17 şut daha çekti ama sadece bir şut daha attı
 • Chaminade pivotu Tony Randolph – Sampson’dan 10 inç daha kısa olmasına rağmen – süperstarı 19’a 12 geride bıraktı ve içeri girmek yerine 19 fitlik jumperlara güvendi. Randolph daha önce lisede Sampson oynadı. “6-8’de listelendi, ancak oyuncularıma her zaman bir inç veya daha fazla boy vermeyi severim” Chaminade teknik direktörü Merv Lopes, New York Times’a söyledi.
 • Sampson sadece dokuz atış denedi ve dört atış yaptı
 • Chaminade, UVA’yı yüzde 49,1’den yüzde 39,1’e çıkardı
 • Silverswords faul çizgisinde Virginia’yı 21’e 14 geride bıraktı.
 • Chaminade 13 top çalmaya zorlayarak ciro savaşını 25’e 14 kazanmasına yardımcı oldu
 • Resmi olarak 3.383 kişi, Honolulu Uluslararası Merkezinde tarihe tanık olduklarını iddia edebilir. Binanın kapasitesi yüzde 50’nin altındaydı
 • Virginia, tarihi yenilgiye rağmen bir sonraki AP anketinde sadece 4. sıraya geriledi ve hatta üç birincilik oyu aldı.
 • DI Hawai’i’yi ilk kez yenmek ile 1 Numaralı Virginia arasında sıkışan Chaminade, Wayland Baptist’e yenildi.
 • İki haftadan kısa bir süre önce UVA, yolda Patrick Ewing ve 3 Numaralı Georgetown’u geride bıraktı.

“Mucizelere inanıyorum, biliyorsun,” üniversite rektörü NBC’de yayınlanan bir haberde söyledi. “Bu benim geçmişimin bir parçası. Böyle şeyler için dua ederiz, biliyor musun? Olurlar.”

Spor spikerleri bile şok oldu. Atlantik’te bildirildiği gibiESPN’den Chris Berman, SportsCenter’da skor alabora olduğunda – “Size ne olduğunu söyleyemeyiz, ancak kolej basketbolunun 1 numaralı takımı kaybetti – kim olduklarını bile bilmiyoruz.”

New York Times’tan Dave Anderson tarafından bildirildiği üzere, First Baptist Kilisesi (Charlottesville, Virginia) Rahip H. Cowen Ellis cemaatine seslendi ve “Cuma gününe kadar Chaminade’nin bir meyve içeceği olduğunu sanıyordum” dedi.

Çarpıcı üzüntüye rağmen, Cavaliers yine de güçlü bir sezon geçirdi. UVA ulusal düzeyde 2 numaraya kadar yükseldi, genel olarak 29-5 kazandı, ACC turnuvası finaline ulaştı ve ardından Sweet 16’ya 1 numara oldu. NC State, daha önce hem konferans turnuvasında hem de NCAA turnuvasında Virginia’yı eledi. ulusal şampiyonada kornada unutulmaz bir şekilde şok edici Houston.

Görünüşe göre UVA koçu Terry Holland’dan hiçbir acı duygu yoktu. Aslında, koç, Chaminade’i daha fazla takımı davet ederek bir turnuva başlatmaya teşvik etti.. İlk Maui Davetiyesi, yalnızca iki yıl sonra 1984’te başladı – Virginia dört takımlı sahanın bir parçasıydı. Şimdi etkinlik, sporun önde gelen sezon içi turnuvalarından biridir.

Geçmişe bir kez daha bakmak için, ülkenin dört bir yanından gelen üzüntüyle ilgili bazı önemli manşetler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Man Utd, Ocak ayında başka bir Ajax yıldızıyla sözleşme imzalamak istiyor
Next post Alexander Zverev Verliert zum Abschluss gegen Félix Auger-Aliassime · tenisnet.com